Relacja z realizacji projektu Zachować pamięć-Wege zur Erinnerung” w ramach polsko- niemieckiej wymiany XXX LO i Otto-Hahn-Gymnasium w Getyndze

wpis w: Uncategorized 0
01.03.2024
Dzisiaj rozpoczynamy naszą przygodę w ramach wymiany polsko- niemieckiej współfinansowanej ze środków Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży.
Dzień zaczęliśmy bardzo wcześnie. Po długiej  i wyczerpującej podróży  dojechaliśmy do Berlina, gdzie przywitali nas nasi niemieccy partnerzy, z którymi spędziliśmy resztę dnia poznając się podczas wielu różnych gier integracyjnych. Rozpoczęliśmy od próby zapamiętania wszystkich imion, co okazało się nie takie proste, jak mogłoby się wydawać.  Wymienialiśmy się rownież informacjami o swoich zainteresowaniach, a jednym z najciekawszych punktów było znalezienie osoby o takiej samej wielkości dłoni. Było super!!!
02.03.2024
W dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy realizacje naszego projektu  ,,Zachować pamięć’’ od odwiedzenia kilku miejsc pamięci ofiar reżimu nazistowskiego m.in. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Pomnik pamięci homoseksualistów prześladowanych przez nazizm, Pomnik Pomordowanych Sinti i Romów Europy- Ofiar Narodowego Socjalizmu. Podczas wizyty w tych miejscach, rozmawialiśmy o formie i przekazie artystyczno-historycznym  pomników oraz wymienialiśmy się swoimi interpretacjami i refleksjami. Zwiedziliśmy również budynek Reichstagu – siedziby Bundestagu- Parlamentu Niemiec. Widok z tarasu widokowego w kopule budynku na cały Berlin był niesamowity. Nie zabrakło takich punktów programu jak zdjęcie  po Bramą Brandenburską oraz spaceru przez Alexanderplatz. Kosztowaliśmy także lokalnych przysmaków-pysznych precli z serem.

03.03.2024

Z samego rana wybraliśmy się na warsztaty do Instytutu Witolda Pileckiego. Po wcześniejszym omówieniu wystawy, rozpoczęliśmy pracę nad plakatami, które następnie zaprezentowaliśmy przed całą grupą w języku polskim niemieckim lub angielskim. Główną tematyką projektów był ciekawa, ale za razem przerażająca historia Witolda Pileckiego, który pozwolił aresztować się w trakcie łapanki i tak trafił do Auschwitz na 2,5 roku. Naszą wiedzę sprawdziliśmy podczas zadania, w którym dopasowywaliśmy daty do wydarzeń w trakcie II wojny światowej. Późnym popołudniem wyruszyliśmy w drogę do naszych rodzin goszczących w Getyndze,

u których zostaniemy przez następnych kilka dni.
04.03.2024
Dzisiaj zwiedziliśmy szkołę naszych partnerów-Otto-Hahn-Gymnasium w w Getyndze/Göttingen. Przywitała nas Pani Dyrektor oraz uczniowie  klasy 7, którzy dla nas zaśpiewali. Niemieckie gimmazjum obejmuje klasy od 5 do 12/13. Wzieliśmy udział w lekcjach matematyki, angielskiego i polityki. Zaskoczyła nas nie tylko wielkość szkoły (prawdziwy labirynt), lecz również profesjonalne wyposażenie sal lekcyjnych, w tym sala teatralna, filmowa, do zajęć artystycznych. W ramach pracy w grupach wymieniliśmy się swoimi refleksjami na temat już odwiedzonych miejsc pamięci I rozmawialiśmy w grupach na temat różnych możliwości interpretacji pomników ofiar nazistowskiego reżimu znajdujących się w różnych miejscach pamięci na całym świecie.
Następnie mieliśmy okazję zjeść obiad w szkolnej stołówce- in der Mensa🥨🍽
Po południu poznaliśmy bliżej Getyngę/Göttingen dzięki zabawnym zadaniom.
Było super!!
Dzień 05.03.2024
W dniu dzisiejszym udaliśmy się do małej miejscowości Moringen, w której znajduje się miejsce pamięci byłego obozu koncentracyjnego. Powstał on po przyjęciu władzy przez Hitlera w 1933 na długo przed wybuchem II wojny światowej. Trafiali tam ludzie uznanych za wrogów III Rzeszy. Najpierw był to obóz dla mężczyzn, potem dla kobiet, a następnie młodzieży. W ramach warsztatów zapoznaliśmy się z biografiami i losami osób przetrzymywanych w KZ Moringen. Byli to głównie komuniści, świadkowie Jehowy oraz polscy robotnicy przymusowi w trakcie II wojny światowej a następnie młodzi ludzie, którzy popełnili drobne kradzieże, odmawiali pracy na rzecz Rzeszy lub udziału w Hitlerjugend. Naszą wizytę zakończyliśmy na lokalnym cmentarzu, gdzie znajdą się groby kilkudziesięciu więźniów KZ Moringen. Wizyta w Moringen bardzo zapadła nam w pamięć dzięki oprowadzaniu przez panią Schmitdhals – organizatorkę projektu „Wege zur Erinnerung – Zachować pamięć”, a jednocześnie pracowniczkę naukową tego miejsca pamięci.
Po intensywnej pracy merytoczynej, relaksowaliśmy się przy wspólnej grze w kręgle.
Dzień 05.03.2024
Tego dnia wybraliśmy się do miejsca pamięci na terenie więzienia JVA Wolfenbüttel.
Naszym zadaniem było oszacowanie, jakie wyroki otrzymali więźniowie (na skali od uniewinnienia poprzez karę więzienia od 1 do 10 lat aż do kary śmierci) w zależności od momentu popełnienia wykroczenia. Wraz z narastaniem reżimu nazistowskiego i  zaostrzeniem aktów prawnych wymiar sprawiedliwości w nazistowskich Niemczech wydawał wyroki coraz bardziej nieadekwatne do skali przewinienia. Na przykład kara śmierci za opowiedzenie żartu o Hitlerze, za wyniesienie przedmiotów ze zbombardowanego domu lub kradzież żywności dla dzieci. Następnie zapoznaliśmy się z losami więźniów między innymi tzw „NN” – Häftlinge, członków ruchu oporu na terenie okupowanej Francji, Belgii, Holandii złapanych nocą (Nacht) we mgle (Nebel) i przetransportowanych do więzienia Wolfenbüttel, tak aby zaginął o nich słuch.
W ramach interaktywnej wystawy. Mogliśmy też odbyć wirtualny spacer po budynku więzienia, w tym celach i miejscu egzekucji. Kontrast między surowością budynku więzienia – miejscem pamięci a pięknem miejscowości, wywarł na nas duże wrażenie.
07.08.2024
Dzień rozpoczęliśmy od spotkania w szkole, na którym podsumowywaliśmy nasz projekt  „Zachować Pamięć”. W jego trakcie dopracowywaliśmy posty na Instagrama (link—-https://www.instagram.com/wege_zur_erinnerung?igsh=N29nbTMxcTduZzlh).Tworząc je, uświadomiliśmy sobie, jak ważne jest zachowanie pamięci o historii. Po pracy mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy z partnerami z wymiany. Dzień zakończyliśmy wieczorem pożegnalnym. Wspólnie tańczyliśmy i śpiewaliśmy, co stanowiło doskonałe podsumowanie niezapomnianego tygodnia pełnego emocji i nowych doświadczeń. Jest nam bardzo przykro, że nadszedł czas, aby się pożegnać i wrócić do Polski.
Wierzymy, że nasza wspólna praca nad projektem „Zachować Pamięć” będzie miała pozytywny wpływ na nasze szkolne społeczności i uda nam się zainteresować naszych rówieśników tematem naszej wymiany.
Tworząc je, uświadomiliśmy sobie, jak ważne jest zachowanie pamięci o historii. Po pracy mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy z partnerami z wymiany. Dzień zakończyliśmy wieczorem pożegnalnym. Wspólnie tańczyliśmy i śpiewaliśmy, co stanowiło doskonałe podsumowanie niezapomnianego tygodnia pełnego emocji i nowych doświadczeń. Jest nam bardzo przykro, że nadszedł czas, aby się pożegnać i wrócić do Polski.
Wierzymy, że nasza wspólna praca nad projektem „Zachować Pamięć” będzie miała pozytywny wpływ na nasze szkolne społeczności i uda nam się zainteresować naszych rówieśników tematem naszej wymiany.
08.03.24
Sprawy przybrały nieoczekiwany obrót. Mieliśmy właśnie być w drodze do Polski, ale nadal spędzamy czas z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Spytacie, dlaczego? W Niemczech aktualnie strajkuje niemiecka kolej i nasz powrót mocno się skomplikował. Tymczasem nie próżnujemy i pracujemy nad naszym projektem “Wege zur Erinnerung – Zachować Pamięć”(efekty możecie zobaczyć pod tym linkiem ➡️  https://www.instagram.com/wege_zur_erinnerung?igsh=N29nbTMxcTduZzlh ) oraz staramy się wykorzystać jak najlepiej te dodatkowe chwile, które jest nam dane spędzić z niemieckimi rodzinami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *